Zrozumienie poziomu cholesterolu
Cholesterol jest rodzajem tłuszczu (lipidu), który jest przenoszony we krwi. Organizm wytwarza cholesterol w wątrobie. Uzyskuje się go również z niektórych pokarmów. Organizm potrzebuje pewnej ilości cholesterolu do budowania zdrowych komórek. Jednak zbyt duża ilość cholesterolu może powodować jego odkładanie się w naczyniach krwionośnych. W ten sposób tworzą się blaszki miażdżycowe.
Im wyższy poziom cholesterolu we krwi, tym większe ryzyko zawału serca, choroby serca lub udaru mózgu. Dlatego właśnie należy znać swój poziom cholesterolu. Jeśli jest wysoki, można podjąć kroki w celu jego obniżenia.
 |
Krew łatwo płynie, gdy tętnice są drożne. |
 |
Gdy cholesterol odkłada się na ścianach tętnic, krew płynie wolniej. |
Badanie poziomu cholesterolu
Poziom cholesterolu sprawdza się za pomocą prostego badania krwi. Wyniki mówią, ile cholesterolu znajduje się we krwi. Przed wykonaniem tego badania konieczne może być niespożywanie pokarmów. Oznacza to, że musisz wykonać to badanie na czczo.
Wykonuj to badanie tak często, jak zaleci to lekarz. Rozpocznij badania po ukończeniu 20 roku życia. Badanie to można wykonać wcześniej, jeśli masz zwiększone ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu lub chorób serca. Jeśli masz cukrzycę lub wysoki poziom cholesterolu, badanie krwi może być konieczne nawet co 3 miesiące.
Cholesterol całkowity
Badanie krwi pozwoli określić całkowitą ilość cholesterolu we krwi. Im wyższa jest ta wartość, tym większe jest prawdopodobieństwo odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Nawet jeśli poziom cholesterolu jest tylko nieznacznie podwyższony, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.
Mój cholesterol całkowity to: ________________
Poziom lipidów
Cholesterol całkowity to tylko jeden z elementów. Cholesterol składa się z różnych rodzajów tłuszczów (lipidów). Jeśli poziom cholesterolu całkowitego jest wysoki, ważna jest znajomość profilu lipidowego.
-
HDL (lipoproteina o wysokiej gęstości). Jest to tak zwany dobry cholesterol. Ta otoczka białkowa gromadzi nadmiar cholesterolu, który LDL pozostawia na ścianach naczyń krwionośnych. Dlatego właśnie wysoki poziom HDL może obniżyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
Mój cholesterol HDL to: ________________
-
LDL (lipoproteina o niskiej gęstości). Jest to tak zwany zły cholesterol. Przenosi on głównie cholesterol do komórek ciała. Nadmiar LDL odkłada się na ścianach tętnic. To zwiększa ryzyko chorób serca i udaru.
Mój cholesterol LDL to: ________________
-
Trójglicerydy. Organizm wykorzystuje tę formę tłuszczu do magazynowania energii. Podobnie jak cholesterol LDL, tłuszcz ten może powodować odkładanie się płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Poziom triglicerydów powinien wynosić poniżej 150. Jeśli poziom trójglicerydów przekracza 200 mg/dl, lekarz może chcieć zbadać inny typ cholesterolu, zwany apolipoproteiną B (apoB).
Mój poziom trójglicerydów to: ________________
Co te dane liczbowe oznaczają dla Ciebie
Wysoki poziom cholesterolu jest tylko jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca, zawału serca, udaru mózgu i choroby tętnic obwodowych. Poproś lekarza, aby Ci wytłumaczył, co te dane liczbowe oznaczają w przypadku Twojego stanu zdrowia. Poznaj czynniki ryzyka występujące u Ciebie. Lekarz może Ci pomóc w tym zakresie. Może też zlecić kolejne badania. Może również porozmawiać z Tobą o rzeczach, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru. Należą do nich: wywiad rodzinny, wiek, płeć, pochodzenie etniczne i aktualny stan zdrowia.
Obniżenie poziomu cholesterolu
Lekarz może pomóc w rozpoczęciu planu kontroli poziomu cholesterolu. Może wyznaczyć Ci konkretne cele w zakresie leczenia. Konieczne może być stosowanie różnych rodzajów leków. Poszczególne leki działają na różne rodzaje cholesterolu. Zapytaj lekarza na temat możliwości leczenia i Twoich celów. Upewnij się, że rozumiesz, dlaczego te cele są ważne. Są one uwarunkowane ryzykiem występującym w Twoim przypadku. Trzymaj się planu leczenia, aby osiągnąć wyznaczone cele.
Działania, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu, będą uwzględniały zmiany w stylu życia takie jak:
-
Wprowadzenie zdrowej diety
-
Regularne ćwiczenia
-
Rzucenie palenia
-
Przyjmowanie leków regulujących poziom cholesterolu
-
Regularne badanie poziomu cholesterolu
W miarę obniżania poziomu cholesterolu, jego wartości będą się zmieniać powoli. Z czasem jednak ulegną zmianie. Bądź cierpliwy(-a) i trzymaj się wyznaczonego toru.